Gençlerbirliği kadın Futbol Takımı

Gençlerbirliği Kadın Futbol Takımı Tarihinin İlk Maçına Çıktı

by Said Dağlı

Geçtiğimiz Eylül ayında diKraft’ta bir haber paylaşmıştık: “Gençlerbirliği Kadın Futbol Takımı İçin Hazırlanıyor.” Aradan geçen dört ayda, Gençlerbirliği Spor Kulübü kız çocukları için bir futbol okulu kurdu ve hazırlıklarına başladı. Bugün (9 Ocak 2022) ise futbol okulu ilk meyvesini verdi ve ilk 11 yaş ortalaması 15,8 olan Gençlerbirliği Kadın Futbol Takımı ilk maçına çıktı, 3. Lig ekiplerinden 1910 Ankara Kadın Futbol Takımı’nı Şura ve Ayşe’nin golleriyle 2-1 yendi. (1910 Ankara Kadın Futbol Takımı’nın golünü kimin attığını öğrenemedik maalesef.)

Ayşenur’la ben de doğum günümü kutladığımız bu günde Yenimahalle Gençlerbirliği Hasan Polat Tesisleri’ne gidip bu maçı seyrettik. Uzun bir yolculuk ve toplu taşımadaki bazı aksaklıklar sebebiyle maçın ilk yarısının önemli bir kısmını maalesef kaçırdık ve Gençlerbirliği’nin attığı golleri göremedik. Yine de maçtan bazı görüntüler kaydettik ve tarihe not düşmek istedik.

Yaş ortalaması ve fizik gücü rakibine göre oldukça düşük olmasına rağmen istekli oyunuyla maçı kazanan kız çocuklarımız, pek tabii, bizleri oldukça gururlandırdı. Video kaydını izlerseniz, Zafer’in de sık sık istemsizce “aferin çocuklar, aferin size” diye bağırdığını duyabilirsiniz. Özellikle kalecimiz Rana, üstün bir performans göstererek kalesini gole kapadı. (1910 Ankara Kadın Futbol Takımı’nın golü, Rana’nın oyundan çıkmasından sonra gerçekleşti.) Çocukların maç sonrası sevinci de ne kadar istekli ve azimli olduklarının bir göstergesi oldu.

Gençlerbirliği Spor Kulübü kötü bir yönetimle değer kaybetmiş, taraftarın baskısı ve gençlik isyanını uyandıran çalışmalarıyla yönetim geçtiğimiz sezon sonunda değişmişti. Biz de Eylül ayında yazdığımız yazıda yeni yönetimin sosyal ve kültürel girişimlerinin takipçisini olacağımızı ve kız futbol okulunun açılması gibi girişimlerin de devam edeceğini umduğumuzu söylemiştik. Gençlerbirliği, sporun toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçlayan bir alan olduğunu ve kadın futbolunun yükselen bir değer olması için çalışılması gerektiğini hatırlayarak bu düsturda adımlar attıkça, biz de taraftarlar ve Ankaralı gençler olarak elimizden gelen desteği ortaya koyacağız.

Gençlerbirliği Kadın Futbol Takımı’nın Tarihteki İlk Maçından Görüntüler (diKraft Özel Görüntüleri)

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak

1 yorum

Mehmet Fatih Kale 12 Ocak 2022 - 19:13

Emeğinize sağlık.🙏🏼

Cevapla