Pomodoro: Zamanı Yönetmenin En İyi Yolu

Zamanı Yönetmek Dizisi - Bölüm 5 ve Bölüm 6

by Said Dağlı

Zamanı yönetmeyi çok zor yoldan öğrenmiş biri olarak araştırmalarımı ve tecrübelerimi derlediğim “Zamanı Yönetmek” adlı bir video dizisi hazırladım ve YouTube kanalımda paylaşmaya başladım. Bu dizinin dördüncü, beşinci ve altıncı videosu, Pomodoro tekniği üzerine. Daha önce Bir Gün Neden 24 Saat adlı yazıda, günü saatlere bölmek yerine pomodoro dediğimiz birimlere bölmenin mümkünlüğünü anlatmıştım. Şimdi Pomodoro yöntemi nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir bunlara bakacağız.

Sinopsis

Önceki bölümde pomodoro yöntemine bir giriş yapmıştım. Zamanı daha küçük birimlere bölerek, daha kolay yönetmemizi, daha küçük lokmalar halinde yutabilmemizi sağlayan bir yöntem demiştim.

Pomodoro yöntemi özünde şunu söylüyor: 1 saatlik bir zaman dilimini 50 dakika çalışıp 10 dakika mola verme şeklinde değil de 25 dakika çalışıp 5 dakika mola verme işlemini iki defa yaparak tamamla. 1 saat çalışma yerine, 2 pomodoro yapmış ol.

Bu çalışma metodunun neden çok etkili ve çok faydalı bir çalışma metodu olduğunu anlatmadan önce Pomodoro’nun kurallarını anlatmak istiyorum. Çünkü bu kuralları tam olarak anlamadan, pomodoronun faydalarını da tam olarak anlamamız mümkün değil.

Pomodoro Metodu Nasıl Uygulanır?

https://www.youtube.com/watch?v=KmDVzSuRIDo

Pomodoro Metodunun Faydaları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=pfoQHXgsPFI

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak