My Portfolio

Gençlerbirliği Spor Kulübü Kurumsal Kimlik Çalışması

Gençlerbirliği SK 100. yılına hazırlanırken kurumsallaşma sürecini de tamamlamaya çalışıyor. Bugüne kadar tam bir kurumsal kimlik çalışmasına sahip olmayan Gençlerbirliği SK, o günün ihtiyaçlarını karşılayacak armalar hazırlıyor ve kullanıyordu. Bu hem kafa karışıklığına neden oldu hem de onlarca farklı armanın aynı anda kullanılmasına neden oldu. Bu yüzden Gençlerbirliği SK için bir kurumsal kimlik rehberi hazırladım. Gençlerbirliği SK’nin kurumsallaşmasındaki bu büyük adıma katkıda bulunmaktan gurur duyuyorum.

Gençlerbirliği İçin Yazı Tipi: Montserrat

Montserrat, tüm zamanların en popüler yazı karakterlerinden biridir. Julieta Ulanovsky tarafından tasarlanmıştır. Buenos Aires’in tarihi Montserrat semtinde görülen, yirminci yüzyılın ilk yarısından kalma posterler, tabelalar ve boyalı pencerelerden ilham almıştır. Montserrat, büyük bir x yüksekliğine, kısa inişlere ve geniş açıklıklara sahip olduğundan, küçük boyutlarda bile oldukça okunaklıdır. Bu okunaklılık spor kulüpleri için son derece önemlidir, çünkü armalarını bazen kocaman bir duvara çizmek için, bazen de sosyal medya hesapları için 110×110 piksel profil resmi olarak kullanmak zorunda kalacaklardır. Tonlarca denemeden sonra, Montserrat’ın Gençlerbirliği SK’nin enerjisine en uygun olduğuna karar verdik.

the Monochrome

Gençlerbirliği SK’nin ilk armasını belirledikten sonra monokrom versiyonlarını da hazırladım. Şimdiye kadar kulüp ve taraftarlar tarafından kullanılan monokrom armaların ortak bir olumsuz özelliği vardı: logoyu monokrom yaptığınızda logoyu oluşturan temel unsurları kaybediyoruz. Bu yüzden Gençlerbirliği SK logosunun tüm unsurlarını aynı kararlılıkla gösterebilen biri siyah diğeri altın renginde iki monokrom arma hazırladım.
Videoyu oynat

Vintage & Retro

Son olarak Gençlerbirliği’nin ilk armasını ve bu armanın modernize edilmiş retro versiyonunu tespit edip vektör çizimlerini yaptım. Tüm bu armaların tanıtımını bu bölümdeki videoda görebilirsiniz.

Bir Yıllık Deneme-Yanılma Süresi

Gençlerbirliği SK 100 yıllık bir markadır. Bu kadar köklü bir markanın kurumsal kimlik çalışmasını bir günde yapamazsınız. Kulüp çalışanları ve bu konularda kulübe hizmet eden kişilerle birlikte yaklaşık bir yıl boyunca farklı platformlarda yeni kurumsal kimlik çalışmasının unsurlarını denedik. Hataları keşfettik, yeniden çalıştık, hataları düzelttik ve tekrar denemeye koyduk. Ta ki en kapsamlı ve çağdaş standartlara en uygun kurumsal kimlik rehberini hazırlayana kadar. Burada, Gençlerbirliği SK’nin kollarının kesin sürümünü hareket halinde görmek için birkaç mokcup görsel bulabilirsiniz.
Said Dağlı

Let's Work On Your Next Project Together

If excellency is what you are looking for in your next idea, let’s work on it together. From videography to web design, from graphic design to any other digital project, I will be your personal assistant in your journey towards the best. Send me an email to get in touch.

Bu siteyi yakında Türkçe olarak da görüntüleyebileceksiniz.

Sabrınız için teşekkür ederim.