My Portfolio

Hakimiyeti Milliye Projesi

Asla tek yönlü bir insan olmak istemedim. Yeteneklerimi çok geniş bir yelpazede geliştirmeye özen gösterdim. Tasarım ve videografi gibi ilgi alanlarımın yanı sıra tarih, kültür, sanat ve edebiyat alanlarında hem popüler hem de akademik çalışmalar yapmayı çok keyifli buluyorum. İşte bu sayfada diğer portfolyolarımdan çok farklı bir çalışma sunuyorum: Milli Mücadele’nin resmi yayın organı olan Hakimiyeti Milliye Gazetesi’nin 100 sayısını bugünkü Türk alfabesine aktardık.

Milli Mücadelenin Sesi

Proje, “Hakimiyeti Milliye Gazetesi”ni günümüz okurlarına ulaştırdığı için çok önemliydi. Gazete, Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinin hemen ardından yayın hayatına başlamış ve Milli Mücadele’nin Milli Mücadele yıllarında Anadolu’daki sesi ve temsilcisi olmuştur. Başlangıçta Arap alfabesiyle basılmış, ancak 1928’den itibaren o yıl yürürlüğe giren Harf İnkılâbı’nın ardından Latin alfabesiyle basılmaya devam edilmiştir.

Takım Çalışması

Mehmet Kalpaklı, Özer Ergenç ve Yusuf Oğuzoğlu’nun gözetiminde transliterasyonları ben ve meslektaşlarım Aslınur Memiş ve Gizem Ünal (Bilkent Türk Edebiyatı Bölümü’nden), Fatih Alıcı ve Ayşenur Dağlı (Bilkent Tarih Bölümü’nden) ve Aylin Kahraman Kaptan (Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nden) tarafından yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan kitapta, gazetenin 100 sayısının ön sayfalarının dijital görüntüleri ve ilgili çevriyazılar ile Prof. Kalpaklı’nın bir tanıtım yazısı yer alıyor.
Said Dağlı

Let's Work On Your Next Project Together

If excellency is what you are looking for in your next idea, let’s work on it together. From videography to web design, from graphic design to any other digital project, I will be your personal assistant in your journey towards the best. Send me an email to get in touch.

Bu siteyi yakında Türkçe olarak da görüntüleyebileceksiniz.

Sabrınız için teşekkür ederim.