My Portfolio

Stampoll SA Marka Yaratımı

Stampoll SA, Atelier Neva’dan sonra baştan sona yaptığım ikinci eksiksiz marka kimliği oluşturma çalışması. İlk adımda, Stampoll Sporting Arms adını tespit ederken müşterime danışmanlık verdim.. Ardından temamızı belirledik: modern – sportif. Üçüncü adımda ise bir sembol fikrine ulaştık: bir dürbün hedef işareti. Ancak bu sefer logonun marka ismini daha güçlü bir şekilde içermesine ihtiyacımız vardı. Bu nedenle, son adımda, önce Stampoll SA’nın marka işaretini oluşturduk ve ardından arkasına bir dürbün hedef şeklini ekledik. Bu sayfada kurumsal kimlik çalışmasını nasıl hazırladığımı görebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Modern ve Sportif

Marka sahipleriyle konuştuğumda Stampoll SA’nın Türkiye’de üretilecek ekonomik spor silahlarını Kuzey Amerika pazarında satacağını öğrendim. Önce benzer markalar, ikinci olarak Amerika’daki pazar ve üçüncü olarak sahip olduğumuz olanaklar hakkında araştırma yaptım. Piyasada zaten köklü markalar var. Ancak, bu köklü markalar Stampoll SA için bir rekabet oluşturmayacaktır. Çünkü o köklü markalar, üst düzey ürünleri daha pahalı fiyat etiketleriyle üretip satıyorlar. Stampoll SA ise daha erişilebilir ürünlerle pazara girecek. Bu nedenle vintage görünümlü bir marka tercih etmedik. Bunun yerine daha erişilebilir, modern ve sportif bir marka yaratmaya çalıştık.

Binlerce Yazı Tipinden Bir Yazı Tipi

Bu projenin en çok zaman alan kısmı, markayı oluşturmak için kullanacağımız yazı tipini belirlemekti. Elimizde bir düzine olana kadar yazı tiplerini elemek için günler harcadık. Ardından, saatlerce süren tartışma ve denemelerden sonra bunlardan birini dikkatlice seçtik.

Bir hedef noktası! Ama değil gibi de...

Klasik artı şeklinden ziyade markamız için belirlediğimiz temalardan dolayı daha modern bir dürbün görünümü yaratmak istedik. Bunu, yukarıdan aşağıya doğru kısalan ve kısalan bir daire içinde üç çizgi ile yaptık. Az, çok şey anlatır.

Birkaç Mockup Görseli

Benim için hem gurur verici hem de çok keyifli bir iş oldu. Bu logonun farklı versiyonlarıyla birlikte nasıl göründüğüne dair bir örnek vermek için birkaç mockup görseli hazırladım. Umarım siz de beğenirsiniz.
Said Dağlı

Let's Work On Your Next Project Together

If excellency is what you are looking for in your next idea, let’s work on it together. From videography to web design, from graphic design to any other digital project, I will be your personal assistant in your journey towards the best. Send me an email to get in touch.

Bu siteyi yakında Türkçe olarak da görüntüleyebileceksiniz.

Sabrınız için teşekkür ederim.